سرخط خبرها
خانه / داروهای گیاهی / قرص پروستاتان

قرص پروستاتان

 

قرص پروستاتان

 موارد مصرف:

موثر در درمان هيپرپلازی پروستات ، تکرر ادرار، سوزش و درد هنگام دفع ادرار.

دستور مصرف:

 روزی سه بار هر بار يک تا دو قرص بعد از غذا ميل شود. پروستاتان را می توان حداقل برای مدت ۶ تا ۱۲ ماه مصرف نمود.

موارد منع مصرف:

عوارض جانبی: به ندرت عوارض آلرژيک مختصر در افراد حساس به داروهای گياهی.

 شرايط نگهداری:

 در حرارت اطاق کمتر از ۳۰ درجه سانتيگراد نگهداری شود.

ترکیبات:

هر۱/۵ميلي ليتر از قطره و هر قرص روکش دار پروستاتان از عصاره گياهان زير تهيه شده است: ريشه و برگ گزنه ( ۲۸mg) – تخم کدوی بدون پوست(۲۵mg ) -گل بابونه (۱۸mg ) -ميوه خارخاسک ( ۲۲mg ) – ميوه انيسون ( ۱۷mg ) .

آثار فارماکولوژی و مكانيسم اثر

به نظر ميرسد علت اصلی هيپرپلازی پروستاتات (BPH) مربوط به به تغييرات ناشی از افزايش سن در فيزيولوژی هورمون های جنسی است. هيپرپلازی پروستات منجر به تجمع دی هيدروتستوسترون ( DHT ) در پروستات که قوی تر از تستوسترون است می شود. DHT تمايل بيشتری از تستوسترون به گيرنده های آندروژن داشته و از طريق پيوند با گيرنده های اندروژنی اپی تليال و نسج پروستات موجب بزرگ شدن وتکثير سلولهای آن می شود. اين پيوند موجب افزايش سنتز mRNA هسته و نهايتا” رشد سلول می شود (1و2). فرآورده گياهی پروستاتان باخاصيت مهارکنندگی آنزيم 5- آلفا ردوکتاز که عامل اصلی تبديل تستوسترون به دهيدروتستوسترون به شمار می رود, غلظت اين ماده را درسرم کاهش داده و درنتيجه رشد غده پروستات را متوقف وموجب تسهيل جريان ادرار و بهبود
حال بيمار می شود. افزون برمطالب فوق مواد مؤثره موجود درريشه و برگ گزنه در متابوليسم تستوسترون مداخله نموده و قدرت پيوند گلبولين به تستوسترون راکاهش می دهد(3) . افزون براين سيتوسترول موجود درگزنه موجب مهار ستنز پروستاگلاندينها در بافت پروستات می شود (4).مطالعات جديد بر روی خواص فارماکولوژيک تخم کدو نشان داده است که در عصاره تخم کدو قادر به مهار آنزيم آلفاردوکتاز می باشد. مجموعه مواد موثره گياهان موجود در قرص وقطره پروستاتان موجب برطرف شدن التهاب و اسپاسم پروستات شده و بدين ترتيب علائم ادراری ناشی از هيپرپلازی پروستات را برطرف ساخته و دفع ادرار را بهتر می نمايد .

منبع:شرکت گل دارو

همچنین ببینید

تکرر ادرار

درمان قطره‏ قطره ادرار کردن‏

درمان قطره‏ قطره ادرار کردن‏ و علت های قطره قطره ادرار کردن در طب سنتی …

یک دیدگاه

  1. ممنون بابت اطلاع رسانی