سرخط خبرها
خانه / خواص گیاهان دارویی / خواص درمانی گل گاوزبان و سنبل الطیب

خواص درمانی گل گاوزبان و سنبل الطیب

خواص درمانی گل گاوزبان و سنبل الطیب
جام جم آنلاين: اين روزها برخي افراد از استرس، اضطراب، اختلال در تمركز، كم‌خوابي يا بي‌خوابي ناشي از تغيير فصل رنج مي‌برند. بروز اين علائم حتي به ميزان ناچيز مي‌تواند سلامت روح و روان را تحت تاثير قرار داده و عملكرد طبيعي مغز را مختل كند. بنابراين براي تقويت اعصاب و ايجاد آرامش رواني بهتر است از گياهان آرام‌بخشي چون گل‌گاوزبان، سنبل‌الطيب كه اثرات سودمندي دارند استفاده كنيم.

گل‌گاوزبان

گل‌گاوزبان گياهي است خودرو كه اغلب در دامنه كوه‌هاي البرز مي‌رويد و در حال حاضر نيز به شكل صنعتي كشت مي‌شود. اين گياه داراي گونه‌هاي زيادي است و به دليل خواص دارويي فراوان و گل‌هاي زيبا، بسياري از خانواده‌ها آن را در باغچه‌هايشان مي‌كارند. برگ‌ها و گل‌ها بخش‌هاي مصرفي اين گياه را تشكيل مي‌دهند.

گل‌گاوزبان به دليل دارا بودن مقادير چشمگير پتاسيم و كلسيم بسيار ادرارآور بوده و با تحريك بدن، تبادلات سلولي را تنظيم و سيستم اعصاب را آرام و براي درمان ناراحتي‌هاي اعصاب به كار مي‌رود.

جوشانده و دم‌كرده اين گياه حواس پنجگانه را تقويت كرده و بسيار نشاط‌آور، بازكننده رنگ رخسار، كاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و مي‌تواند حواس‌پرتي را رفع و تنگي نفس ناشي از آشفتگي ذهني را بهبود بخشد.

خواص ضد سرطاني

منيزيم موجود در گل‌گاوزبان ضدسرطان بوده و به دليل دارا بودن «آلكوالوييد» مي‌تواند ضد حساسيت، ضد‌روماتيسم و ضد التهاب باشد.

اين گياه باعث كاهش تب در بيماري‌هايي چون سرخك، مخملك، آبله و كهير مي‌شود.

در برخي كشورها برگ‌هاي تازه گل‌گاوزبان را به علت داشتن مقاديري ويتامين C داخل سالاد مي‌ريزند. گل‌هاي تازه اين گياه نيز بويي شبيه خيار دارد و وقتي در آب خيسانده شود و با آب‌ليمو و شكر مخلوط شود، مصرف آن براي روزهاي گرم بسيار نشاط‌انگيز و خنك‌كننده است.

تصفيه‌كننده خون

گل‌گاوزبان علاوه بر خواص درماني فوق تصفيه‌كننده‌خون، ضداسپاسم، محرك غدد آدرنال، مقوي قلب و عروق، نرم‌كننده مجاري تنفسي، خلط‌آور، شيرافزا و مسهل بوده، ولي به دليل دارا بودن آلكوالوييد براي زنان باردار و كودكان مضر است.

دم‌كرده گل‌گاوزبان به همراه سنبل‌الطيب و ليموعماني يك نوشيدني نشاط‌آور و آرام‌بخش است كه استفاده از آن به جاي چاي و قهوه در مجالس عزاداري براي ايجاد آرامش دروني توصيه مي‌شود.

‌ سنبل‌الطيب

اين گياه اعصاب را آرام مي‌كند و ضدسرگيجه و تپش قلب است. كساني كه به خوردن قرص‌هاي شيميايي آرام‌بخش عادت كرده‌اند بهتر است به سراغ سنبل‌الطيب بروند. اين گياه ضد صرع، ضد تشنج، معرق، ادرارآور، اشتها‌آور، مقوي قلب، ضددلهره و استرس بوده و سردردهاي يكطرفه، اختلالات زمان يائسگي، سكسكه‌هاي مداوم، بي‌خوابي، خستگي و بيماري‌هايي را كه منشأ عصبي داشته باشند، تسكين مي‌دهد.

اين گياه نيز گونه‌هاي زيادي داشته و انواع وحشي آن خاصيت بيشتري نسبت به پرورش يافته آن دارند و معمولا در دامنه كوه‌هاي البرز يافت مي‌شود.

جلوگيري از سفيد شدن مو

سنبل‌الطيب به دليل دارا بودن منگنز از سفيد شدن مو جلوگيري مي‌كند و شستن چشم‌ با جوشانده آن سرخي چشم را از بين مي‌برد و مقوي معده و كبد است.

گربه‌ها اين گياه دارويي را بي‌اندازه دوست دارند و به خاطر خوردن آن بي‌قرار مي‌شوند به همين دليل اين گياه علف گربه نيز ناميده مي‌شود. اين گياه در عطاري‌ها به فروش مي‌رسد و مصرف بيش از اندازه و طولاني‌مدت آن مي‌تواند باعث ضعف چشم و گوش شود.

متخصصان طب گياهي توصيه مي كنند براي استفاده از خواص درماني گل گاو زبان و سنبل الطيب بويژه ايجاد آرامش و نشاط حداقل هفته اي 3 بار اين دو گياه را دم كرده و به جاي چاي نوش جان كنيد.

چند توصيه

ـ اگر در حال مصرف داروهاي شيميايي اعصاب هستيد و قصد استفاده از گياهان دارويي را داريد حتما پزشكتان را در جريان بگذاريد، چرا كه تداخل دارويي ممكن است به ضررتان باشد.

ـ براي خريد گياهان دارويي به عطاري‌هايي برويد كه محصولاتشان در مجاورت نور آفتاب نباشند‌. گياهان بايد به صورت كاملا خشك در بسته‌هاي بهداشتي پلمب شده و داراي اسم، نشاني، تاريخ مصرف و ديگر مشخصات
باشند.

ـ بعد از باز كردن بسته گياه دارويي، بلافاصله آن را درون يك شيشه دردار و به دور از نور و رطوبت نگهداري كنيد.

همچنین ببینید

عرق سنبل الطیب تقویت کننده قلب

عرق سنبل الطیب تقویت کننده قلب خواص درمانی عرق سنبل الطیب: آرام بخـش, رفع آرتیمـی, …