سرخط خبرها

درمان چاقی

اگر فردى چاق هستید و مى‏خواهید لاغر شوید باید از خوردن: گوشت، چربى‏جات به‏خصوص روغن‏هاى مایع نباتى، کره، شیر، پنیر، میوه‏هاى روغنى، تخم‏مرغ، سیب‏زمینى، نان قندى، شیرینى‏هاى قنادى، برنج، قند، نمک، عسل، خرما، کشمش و انجیر خشک پرهیز کرده و از خوراکى‏هاى لاغرکننده زیاد استفاده کنید، مانند: آب‏غوره، آب انگور سبز و نارس، آب‏لیمو، سرکه‏ى انگور، سرکه‏ى سیب، آب پرتقال ترش، هندوانه، خربزه، گرمک، توت‏فرنگى، گیلاس، آلبالو، هلو، آلوچه‏ى براقانى، سیب درختى، هویج، کاهو، پیاز، تره‏فرنگى، اسفناج، شلغم پخته، ماش و آش سرکه. همچنین حمام بخار و فعالیت‏ها و پیاده‏روى‏هایى که باعث عرق‏ریزى شوند نیز مفید خواهند بود.

لاغر شدن

نسخه هایی برای درمان:

به عنوان درمان چاقى و لاغر کردن بدن مى‏توانید مرزنجوش، سداب، رازیانه، زیره‏ى سبز، زیره‏ى سیاه، لاک مغسول و زنیان از هرکدام ۱۰ گرم و گل ارمنى ۵ گرم، همه را نرم بسایید و در یک بطرى آب جوش بریزید، بعد یک لیوان سرکه به آن اضافه کنید و در یخچال نگهدارید و هر روز صبح ناشتا یک فنجان از آن را بنوشید و ظهرها و شب‏ها نیز قبل از غذا یک فنجان عرق زیره بنوشید.

* لاک مغسول، سندروس، مرزنجوش، زرآوند طویل و جنطیانا از هرکدام ۲ مثقال، همه را نرم بکوبید، سپس در یک بطرى آب جوش بریزید، بعد دو استکان سرکه اضافه کرده و در جاى خنک نگهدارید و هر روز صبح ناشتا نصف استکان از آن را میل کنید و به جاى آب در طول روز عرق زیره بخورید.

* صد گرم زیره‏ى سبز را در سرکه ۲۴ ساعت بخیسانید، بعد از سرکه خارج و خشک کرده، سپس نرم بکوبید و با ۳۰۰ گرم عسل مخلوط کنید و روزى یک قاشق مرباخورى از آن را بخورید.

* سى گرم گل‏هاى فندق را در یک لیتر آب بجوشانید و بعد از هر غذا یک فنجان از آب آن را بنوشید.

* هر روز به جاى صبحانه انگور فراوان میل کنید و تا ظهر چیز دیگرى نخورید و این کار را تا ۴۰ روز انجام دهید.

* هر روز سیب سرخ رنده شده را با عسل شیرین کنید و بخورید.

* همه روزه همراه با هر غذا هویج بخورید.

* هر روز صبح ناشتا آب سه عدد لیمو را بگیرید و با چهار قاشق قهوه‏خورى آب و یک قاشق قهوه‏خورى شکر مخلوط کرده، بخورید و تا ظهر چیز دیگرى میل نفرمایید و این کار را تا چهار الى شش هفته ادامه دهید.

* یک پرتقال و سه لیمو را نازک مانند سکه‏هایى‏ ببرید یا به صورت پوره درآورید و ۱۰ دقیقه در نیم لیتر آب بجوشانید، بعد دو قاشق سوپ‏خورى عسل اضافه کنید و ۲ تا ۵ دقیقه بجوشانید، بعد صاف کرده و بگذارید تا سرد شود و هر روز صبح، ظهر و شب، هربار یک استکان از آن را با یک لیوان آب مخلوط کنید و قبل از غذا بنوشید.

* در هر هفته ۲ روز متوالى رژیم بگیرید و غیر از انگور سبز چیز دیگرى نخورید و هر روز حد اقل هزار و دویست گرم از آن را میل کنید و این کار را تا چهار هفته انجام دهید.

* هر روز آب کلم قرمز یا بنفش را بگیرید و با کمى شکر مخلوط کنید و به قوام آورید، بعد صاف کرده و با دو برابر آب پرتقال یا نارنج مخلوط کنید و بخورید.

* هر شب یک لیوان آب جوشانده‏ى دم گیلاس را بنوشید.

* لاک مغسول، قسط تلخ، اذخر مکى، باقلاى مصرى و شنبلیله از هرکدام ۲ مثقال و حب القار ۱ مثقال، همه را نرم بسایید و در یک بطرى آب جوش بریزید، بعد دو استکان سرکه اضافه کرده و در جاى خنک نگهدارید و هر روز صبح ناشتا نصف استکان بخورید.

* یک مثقال صندل را نرم بکوبید و یک استکان سرکه و یک استکان آب اضافه کرده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق غذاخورى از آن را بخورید.

* شاهتره، زیره‏ى سیاه، زیره‏ى سبز، کرویا، زنیان، انیسون، رازیانه، پوست هلیله‏ى زرد، هلیله‏ى سیاه، آمله‏ى مقشر، ریشه‏ى اریسا، ریشه‏ى انجبار، چدروا، مرمکى، مقل ازرق، سورنجان مصرى، صمغ عربى، تخم گشنیز، تخم خرفه، مخلعه، مصطکى رومى، جنطیاناى رومى، تباشیر هندى، بن تعله، کندر خوراکى، زرآوند، مدهرج، ریوند چینى، سنامکى و گل محمدى از هرکدام ۱۰ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با کمى سرکه مخلوط کرده و به صورت خمیر درآورید، سپس قرص‏هایى به اندازه‏ى یک عدد نخود بسازید و در آفتاب خشک کرده و هر صبح، ظهر و شب، هر مرتبه سه عدد میل کنید.

دستوراتى براى کم کردن وزن: سلامتى خودبه‏خود به وجود نمى‏آید، باید آن را به وجود آورد و نیز باید آن را حفظ کرد. یک رژیم غذایى متعادل و فعالیت بدنى مرتب دو عامل تضمین‏کننده‏ى سلامتى هستند. هر روز به مدت ۴۰- ۳۰ دقیقه پیاده‏روى تند با قدم‏هاى کشیده و سریع داشته باشید، در طى پیاده‏روى از بینى نفس بکشید و هربار قبل از شروع به مدت ۵ دقیقه خود را گرم کرده و فعالیت‏هاى کششى آهسته انجام دهید، قبل از یک پیاده‏روى سریع به مدت ۵ دقیقه آهسته قدم بزنید. براى کسب حد اکثر فایده باید بخش اصلى فعالیت خود را حدود ۲۰ دقیقه ادامه دهید.

همواره در پایان ورزش حد اقل به مدت ۵ دقیقه بدن خود را با حرکات آرام خنک کنید تا به آرامى و آهستگى به وضعیت طبیعى برگردید. براى آنکه بدانید بیش از حد به خود فشار نمى‏آورید مطمئن شوید که هنگام تمرین هنوز مى‏توانید صحبت کنید. (به جاى پیاده‏روى مى‏توانید روزى ۱ ساعت نرمش داشته باشید).

* روزانه از ۳ حبه قند یا ۳ عدد پولکى یا ۳ قاشق چاى‏خورى شکر و یا یک قاشق مرباخورى عسل استفاده کنید.

* روزانه از سه قاشق مرباخورى روغن مایع یا روغن جامد آب‏کرده یا روغن زیتون استفاده کنید (روغن زیتون بهتر است).

* غذاها آب‏پز، بخارپز یا کبابى باشند و یا داخل فر گذاشته شوند (سرخ‏شده در روغن یا سوخارى نباشند).

* قبل از پخت، پوست مرغ و چربى‏هاى قابل دیدن گوشت را جدا کنید (گوشت چرخ‏کرده‏ى مصرفى‏تان هم بدون چربى باشد)، اگر ممکن است به‏طور کلى مصرف گوشت قرمز را قطع کرده و به جاى آن از مرغ استفاده کنید.

* شیر، ماست و دوغ پاستوریزه‏ى کم‏چربى (به مقدارى که توصیه خواهد شد) استفاده کنید.

* سعى کنید نان را در مقدارى که توصیه خواهد شد و از نوع سبوس‏دار استفاده کنید.

* سعى کنید در رژیم غذایى از حبوبات استفاده کنید، سبزیجات فراوان بخورید و میوه‏هایى که پوست آن‏ها قابل خوردن هستند را ترجیحا با پوست مصرف کنید.

* به جاى چربى‏هاى جامد از روغن مایع (در مقدارخیلی کم) استفاده کنید.

* به مقدار کافى آب بنوشید (روزانه یک لیتر یا چهار لیوان) و ترجیحا یک لیوان آب هم قبل از هر وعده غذا بنوشید و اگر یک فنجان عرق زیره نیز اضافه کنید بسیار مفید است.

* خوردن صبحانه را فراموش نکنید ولى به مقدار کم.

* تنوع غذایى را رعایت کنید (مى‏توانید به مقدار کمى از همه‏ى مواد غذایى استفاده کنید.)

* زرده‏ى تخم‏مرغ را هفته‏اى ۳ عدد بیشتر استفاده نکنید.

* آبگوشت پرچرب، کله‏پاچه، مغز، دل، جگر، قلوه، سوسیس، کالباس، همبرگر، پیتزا، اسنک، سس مایونز، مرغ و ماهى سوخارى یا سرخ‏شده، بریان، کره، خامه، پنیر و ماست محلى (پرچرب)، پنیر پیتزا، روغن‏هاى جامد نباتى، روغن‏هاى حیوانى، بستنى پرچرب، چیپس، سیب‏زمینى سرخ‏شده، تخمه، آجیل، ته‏دیگ پلو، انواع کوکو، کتلت، بادمجان یا کدوى سرخ‏شده و نارگیل تازه یا خشک که سرشار از چربى مى‏باشند را یا به‏طور کلى مصرف نکنید و یا مصرف آن‏ها را به حد اقل برسانید.

* قند، شکر، مربا، عسل، شیرینى‏هاى قنادى، کیک خامه‏اى و شکلاتى، بیسکویت‏هاى کرم‏دار، ویفر، باقلوا، پیراشکى، نوشابه‏هاى مختلف، شربت، انواع ساندیس، بستنى یخى (آلاسکا)، انواع شکلات و آبنبات و خوراکى‏هایى که در تهیه‏ى آن‏ها شکر به کار رفته است (مانند: شله‏زرد، کاچى، حلوا و غیره) را یا استفاده نکنید یا لا اقل مصرف آن‏ها را به حد اقل برسانید.

منبع: دائره المعارف گیاه درمانى ایران

همچنین ببینید

لاغر شدن

افراد چاق براى لاغر شدن چکار کنند

افراد چاق براى لاغر شدن چکار کنند و طب سنتی برای لاغر شدن چه راهکاری …