خانه / اخبار روز طب سنتی / درمان سرفه کهنه و مزمن با گل بنفشه

درمان سرفه کهنه و مزمن با گل بنفشه

درمان سرفه کهنه و مزمن با گل بنفشه
طبیعت گل بنفشه: سرد و مرطوب است.
خواص درمانى گل بنفشه :
۱- پنجاه گرم از گل بنفشه را در یک لیتر آب ریخته روى آتش بگذارید هنگامى که جوش آن شروع شد درب آن را ببندید و به مدت پانزده دقیقه دم کنید سپس صاف نموده و هر روز سه تا پنج فنجان از آب آن را به نوبت در طول روز بنوشید خلط آور است، کم‏خونى را برطرف مى‏ سازد و حدّت خون و عطش را مى‏ نشاند، سرفه کهنه و مزمن را تسکین مى ‏دهد، برونشیت را درمان مى‏ کند، تبى که از زکام باشد را قطع مى ‏نماید.

۲- هر روز ۱۵- ۸ گرم خشک گل بنفشه را به صورت گرد درآورید و با آب سرد بخورید و یا سه مثقال از پودر گل بنفشه را با یک مثقال شیرخشت مخلوط نموده میل کنید. اسهال صفراوى را قطع مى‏ کند.

۳- بیست گرم از گل بنفشه را همراه با برگ و ساقه‏ هایش در نیم لیتر آب سرد دو ساعت بخیسانید بعد روى آتش گذارده و قبل از جوشیدن درب ظرف را بگذارید و پانزده دقیقه آنها را دم کرده بعد آب آن را صاف نموده و هر روز چهار فنجان از آن را در طول روز به مرور در چهار مرتبه بنوشید، خارش بدن سالخوردگان را برطرف مى‏ سازد.

۴- گل بنفشه را با گل نیلوفر به اندازه مساوى بجوشانید و آب آن را با شکر به قوام آورید و هر سه ساعت یک قاشق سوپخورى از آن را بخورید. سینه‏ پهلو یا ذات‏ الریه را درمان مى ‏کند.

تهیه و تنظیم از تیم پژوهشی بوعلی باب سلامتی
www.boalii.ir

منبع:
حاجى شریف، احمد، اسرار گیاهان دارویى، ۱جلد، حافظ نوین – تهران، چاپ: چهارم، ۱۳۸۶ ه.ش.
استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع طبق ماده ۱۲ قانون جرائم رایانه‌ای مورد پیگیری قرار خواهد گرفت

همچنین ببینید

نوشابه گل بنفشه

نوشابه گل بنفشه

نوشابه گل بنفشه‏ نوشابه گل بنفشه مدرّ است نوشابه گل بنفشه براى درد ریه و …